Do nové nebo rekonstruované kuchyně patří bezpochyby i vylepšené vybavení. Přístrojem, bez kterého si už dnes většina z nás nedokáže představit život, je myčka. Její hlavní předností je nejen úspora času, ale i úspora finančních prostředků. Je totiž dokázáno, že při ručním mytí spotřebujeme více vody, než je tomu při mytí nádobí v myčce. Navíc i samotná spotřeba elektrické energie je velmi nízká a nezatíží vaši peněženku. To, jaký konkrétní typ vybrat, však záleží na spoustě dalších faktorů, od rozměrů až po speciální funkce.
Stanovení typu
V případě, že zamýšlíte výměnu staré myčky za novou, bude pro vás tento krok jednoduší. Zpravidla totiž již víte rozměry i to, zda zvolíte volně stojící typ nebo ten zabudovaný. V opačném případě je třeba začít od začátku a již při plánování kuchyně si nechat vymezit prostor na myčku a dle daných parametrů se následně rozhodovat dále.
Obecně rozeznáváme tři typy myček, tzv. volně stojící modely, které je defacto možné umístit kamkoliv, kde je přívod vody a odpadu. Nemusí to tedy nutně být jen v kuchyni. Z hlediska praktičnosti je však toto řešení ideální. Díky dvěma základním rozměrům může myčka nahradit i jednu z kuchyňských skříněk. Jediné, co bude vidět je čelní strana myčky. Ta je obvykle v omezeném množství barev, a ne vždy je tak jednoduché propojit myčku s designem kuchyně či posléze celou domácností.
Druhým typem je tzv. zabudovaná myčka. Ta se umisťuje přímo do kuchyňské linky a na její čelní stranu se namontuje dekor odpovídají ostatním skřínkám. Pokud byste tedy nevěděli, kde je myčka umístěna, pouhých okem to vůbec nerozeznáte.
Poslední druh, který je zároveň i nejméně častý je malá stolní myčka. Ta se skvěle hodí do malých prostor jako jsou garsonky nebo kanceláře.
Kromě typu je dále důležité zvolit vhodný rozměr. Šířka je buďto 45 nebo 60 cm a výška je od 82 do 85 cm. Liší se taktéž i hloubka. Některé myčky mají 55 cm a jiné třeba 63 cm. Pokud nejste omezeni prostorem v kuchyni a přemýšlíte, který z typů je pro vás nejvhodnější, doporučujeme řídit se jednoduchou poučkou. Pro jednoho člověka či pár stačí myčka na 8-10 jídelních sad, tj. myčka šířky 45 cm. Je-li vaše rodina větší nebo v průměru používáte více nádobí volte vždy větší rozměr.
Vnitřní vybavení
Jednotlivé typy myček se zpravidla neodlišují tolik zvenku jako zevnitř. Vnitřní prostor totiž rozhoduje o tom, kolik nádobí lze do myčky naskládat a zda bude efektivně umyto. Z tohoto důvodu nabízí výrobci několik variant uspořádání mycích košů. Nejprve se podívejme na uložení příborů. To může být v podobě příborové zásuvky nebo v podobě koše či kombinaci obojího. Přejdeme-li ke košům na nádobí, zde jsou rozdíly v jejich případné flexibilitě. Někteří výrobci nabízejí, že lze koše posunout výše nebo níže dle výšky nádobí a taktéž umožňují sklopit některé držáky pro ještě lepší uzpůsobení prostoru. Neméně podstatné je taktéž rozmístění trysek a mycích ramen.
Není program jako program
Stejně jako pračka či sušička má i myčka možnost volby z růžných programů. Vzhledem k tomu, že je konkurence na trhu vysoká, jednotliví výrobci se neustále předhánějí a u vyráběných typů nabízejí nespočet funkcí, které často ani nejsou potřeba. Vždy tedy záleží na daném jedinci, aby zhodnotil, co je pro něj výhodné a co naopak nepotřebné. Z těch nejoblíbenějších programů lze zmínit: eco program zajišťující maximální úsporu, program na velmi špinavé nádobí, rychlé mytí, funkci pro speciální mytí sklenic, odložený start či automatický program fungující na bázi umělé inteligence.
S programy kromě jiného úzce souvisí i dodatečné funkce jako je aqua stop pro zabránění vytečení vody, ovládání přes chytrý telefon, promítání zbývajícího času mytí na podlahu, zvukový signál dokončení mytí nebo speciální funkce pro extra suché nádobí.
Co nám říká energetický štítek?
Každé zařízení je označeno energetickým štítkem, který nám podává informace o energetické náročnosti spotřebiče a dalších základních parametrech. Kromě toho, kolik sad nádobí v myčce umyjete se na štítku dozvíte trvání ECO programu, spotřebu vody na jeden ECO cyklus, hlučnost, spotřebu energie udávanou při použití ECO programu na 100 cyklů a z toho určenou energetickou třídu. Nejlepší je samozřejmě třída A a spotřeba kolem 6 litrů.
Nesmíme opomenout ani zmíněnou hlučnost. V případě, že máte kuchyň propojenou s obývací částí jistě oceníte, že myčka bude co nejtišší. Volte tedy takové tipy, které se svým provozem pohybují okolo 40 dB.
Posledním faktorem je délka mycího cyklu. Standardně se prodávají myčky s mytím v řádu 2-3 hodin. Je-li pro vás tento čas moc dlouhý, vyberte takový typ, který bude mít rychlý program. Nezapomeňte však na to, že z hlediska energie jsou kratší programy zpravidla nevýhodné a mnohem účinnější i ekologičtější jsou programy s označením ECO.